fbpx

Tiryakiler

TİRSAN KARDAN AR-GE MERKEZİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNE KATKILARINI SÜRDÜRÜYOR

Basın Odası

TİRSAN KARDAN AR-GE MERKEZİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNE KATKILARINI SÜRDÜRÜYOR

Sıfır noktasından, ticarileşmiş ürüne kadar devam eden süreçte müşterilerine özel çözümler sunan, tüm laboratuvar ve gerçek zamanlı saha simülasyon testlerini ArGe Merkezi bünyesinde gerçekleştiren Tirsan Kardan, müşteri ve pazar ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projelerin yanı sıra, ürün portföyünün genişlemesine hizmet eden projeler de gerçekleştiriliyor ve sektördeki köklü bilgi birikimi ile nitelikli Ar-Ge çalışmalarını harmanlayarak yüksek performanslı ürünler ortaya koyuyor.


Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi’nde yalnızca hafif ticari ve ağır ticari araçlar için değil aynı zamanda yol-dışı araçlar ve savunma sanayi uygulamaları için de özellikle ürün ömrünün ve saha performansının artırılması, hafifletme, akustik konforun optimizasyonu, özel entegre gömülü sistemlerin geliştirilmesi, dijital dönüşüm çözümleri ve karbon ayak izinin azaltılması gibi odak konularda çok sayıda proje yürütülüyor.


Nitelikli uzman kadrosu ve kapsamlı teknik altyapısı ile uzun yıllardır süregelen yatırımlarla desteklenen Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi; üniversiteler, araştırma kuruluşları ve şirketlerle kurduğu güçlü iş birlikleri ile proje portföyünü de sektörün geleceğini öngörerek şekillendirmeye çalışıyor. Ulusal ve uluslararası patent ve faydalı modeller ile başarısını tescilleyen Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi, şirketin geleceğe hazırlanmasını sağlayacak olan sürdürülebilirlik ekseninde de aktif rol alıyor.

“Uçtan Uca Tüm Ürün Sorumluluğunu Alarak Değer Yaratmaya Çalışıyoruz”

Şirketin Ar-Ge çalışmalarının odağında müşterilerinin ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerinin ön planda tutulduğunu belirten Tirsan Kardan Teknik Operasyonlar Direktörü Korkut Taşan; “Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi olarak, sıfır noktasından ticarileşmiş son ürüne ve satış sonrası hizmetlere kadar uçtan uca tüm ürün sorumluluğunu alıyoruz ve bütün paydaşlarımız için değer yaratmaya çalışıyoruz. Yeni ürün tasarımlarımıza ait fikri hakların korunması konusunda ise özel bir çabamız var. 2021 yılı verileri göz önüne alındığında hem Avrupa hem de ABD patent tescil sayıları açısından Türkiye’de yerleşik şirketler arasında 7. sırada yer aldık. Aynı zamanda 33 patent tescili ile, fikri haklar portföyünde en çok Avrupa patenti bulunduran Türkiye’deki 15. şirket konumundayız. Bu arada, patente konu fikirlerin çok büyük bir çoğunluğunun ticari ürüne dönüştüğünü söylemeliyim. Yıllar içerisinde çalışmalarımızda güzel başarılara imza attığımıza inanıyoruz. Bu başarıların en güzel örnekleri arasında, 7.Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız tarafından verilen 2018 yılı Performans Endeksi’ne göre A Grubu (35 ve altı Ar-Ge Personeli İstihdam Eden) Ar-Ge Merkezleri Kategorisi 1. ödülünü sayabiliriz. Pandemi döneminde gösterilen özverili gayretler sonucunda aynı zirvenin geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen sekizincisinde ise bu kez 3.lük ödülü ile onurlandırıldık. Art arda gelen bu iki derecenin, başarılarımızın sürekliliği anlamında önemli mesajlar barındırdığını düşünüyoruz”.

“İş Birliklerimizi Artırarak Devam Ettireceğiz”

Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi’nin başarısındaki önemli etkenlerden birisinin de yurt içi ve yurtdışındaki yakın iş birlikleri olduğuna değinen Taşan, “Yalnızca sanayi-sanayi değil, sanayi-üniversite ve özellikle yakın dönemde start-up firmaları ile olan iş birliklerine de çok değer veriyoruz. Böylelikle uzman sanayi deneyimi ve akademik birikimi, genç girişimcilerin dinamizmini ve yaratıcılıkları ile harmanlama şansımız oluyor. İlerleyen dönemlerde tüm bu iş birliklerimizi her boyutta artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Paylaş:
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter